Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
MARSS FILTRY SP. J.
ul. Wojska Polskiego 15, Sieradz
Telefon: (43) 827-49-49

SKORZYSTAJ Z WYSZUKIWARKI I ZNAJDZ ODPOWIEDNI FILTR

Szerokość: Wysokość: Grubość: Typ filtra: Klasa filtracyjna:

SZUKAJ PO CENTRALI

Producent: Model:

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce

 

 

NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE W UE- NIESTETY W POLSCE

 

Według danych przekazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, które są wynikiem kontroli, w Polsce jest od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.

NIK wykorzystał dane opublikowane przez OECD, z których wynika, że ponad 3,5 mln osób na świecie umiera przedwcześnie z powodu chorób, których przyczyną jest zanieczyszczone powietrze.

Z tego samego powodu w Polsce ta liczba może sięgać nawet 45 tys. osób rocznie.

Według Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast znalazło się na liście miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10 i to w pierwszej dziesiątce!!! Pozostałe 4 miasta są w Bułgarii.

 

JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE

Według NIK-u największym problemem dla jakości powietrza w Polsce jest zdecydowanie podwyższone stężenie pyłu zawieszonego typu PM 10 i PM2,5.

Zarówno pył PM10 jak i PM2,5 składają się z mieszaki cząstek, które mogą zawierać substancje toksyczne oraz metale ciężkie. Pyły te zawierają odpowiednio cząstki wielkości około 10µm oraz 2,5µm. Pyły te są emitowane przez indywidualne kotłownie bloków mieszkalnych, zakłady przemysłowe oraz transport samochodowy.  

NORMY STĘŻEŃ PYŁU ZAWIESZONEGO ZALECANE PRZEZ ŚWIATOWĄ ORGANIZACJĘ ZDROWIA (WHO)

norma średniego 24-godzinnego stężenia pyłu PM10: 50µg/m
norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m
norma średniego 24-godzinnego stężenia pyłu PM2,5: 25µg/m
norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m

 

Według raportu NIK w latach 2010-2013 dopuszczalne poziomy pyłu PM10 przekroczono w ponad 75% wszystkich stref, w których dokonywane są pomiary jakości powietrza. 

Drobiny pyłu PM10 i PM2,5 mają bezpośrednie przełożenie na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób płuc i układu krążenia. Wynika to z faktu, że cząsteczki o wielkościach 3-10µm wdychamy przez nos i gardło i są one w stanie penetrować nasz organizm aż do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Właśnie ta wielkość zanieczyszczeń powoduje  zagrożenie dla  naszego zdrowia i życia. 

 

 

FILTRACJA POWIETRZA

    Aby wyeliminować zagrożenie wynikające z zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu niezbędne jest mechaniczne oczyszczenie powietrza.

    Jest to najprostsze, dostępne rozwiązanie i z tego powodu coraz większa ilość gospodarstw domowych jest wyposażana w wentylację domową wyposażoną w odpowiednie filtry powietrza.

Nie zapominajmy aby kontrolować czystość zamontowanych filtrów. Tylko czysty, sukcesywnie wymieniany filtr zapewnia nam komfort i dobre samopoczucie. 

 

Zgodnie z naszą dewizą: Jakość powietrza decyduje o naszej jakości życia.

 

 

​1 WHO Air quality guidelines for particulate matter ozone, nitrogen,, dioxide and sulfur dioxide. Global update 2005. WHO, 2006 (www.whqlibdoc.who.int/hq/2006/WHO_SDE_PHE_OEH06.02_eng.pdf

www.epa.gov/air/airpollutants.html